آیین گشایش چهارمین جشنواره «علم برای همه» برگزار شد

آیین گشایش چهارمین جشنواره سراسری «علم برای همه» موزه ملی علوم و فناوری ایران با عنوان «سفره سلامتی خانواده من» صبح روز یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷ با حضور مدیران، اصحاب علم و رسانه در سالن نشست موزه ملی علوم و فناوری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، این جشنواره با عنوان «سفره سلامتی خانواده من» با هدف افزایش سواد علمی و فناورانه درباره سلامتی و تغذیه از تاریخ ۲۰ الی ۲۵ آبان ۹۷ در محل موزه ملی علوم و فناوری واقع در خیابان سی تیر برگزار می‎شود.

در ابتدای آیین گشایش این جشنواره، دکتر سیامک خادمی معاون پژوهش و فناوری موزه ملی علوم و فناوری با اشاره به آیه ۳۳ سوره الرحمن گفت: تفسیر کلمه «سلطان» در این آیه که می‎فرماید تنها با سلطان می‎توان به آسمان‎ها و زمین نفوذ کرد، «علم» و دانش است.

دکتر خادمی ضمن اشاره به برنامه‎های متنوع موزه از جمله جشنواره علم برای همه، نمایشگاه‎های سیار، کنفرانس‎های علمی سار و نشست‎های تخصصی تصریح کرد: به زودی چند کتاب علمی-ترویجی ویژه دانش آموزان متوسطه به پایین توسط موزه ملی علوم و فناوری منتشر خواهد شد.

وی ضمن دعوت از محققین و پژوهشگران برای مراجعه حضوری و مجازی به موزه از همه مسئولان و دلسوزانی که یاری‎گر تمام برنامه‎های علمی و ترویجی موزه هستند تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه مراسم، مهندس غلام‎رضا امینی دبیر علمی جشنواره و مدیر کل دفتر نظارت بر استانداردهای صنایع غذایی، آرایشی، بهداشتی و حلال به انقلابات علمی اشاره کرد و افزود: در انقلاب چهارم که هم اکنون در این عصر واقع هستیم، مرزهای فناوری، فیزیک و محیط زیست شکسته می‎شود که این وضعیت ما را ملزم می‎کند در تمام صنایعی که به سرعت یشرفت می‎کند، به استانداردها توجه کنیم.

مهندس امینی با اشاره به «انقلاب سبز»، افزودن انواع مواد شیمیایی را از شرایط ناگزیر توسعه کشاورزی در عصر حاضر دانست که الزامات توجه به استانداردها در مواد غذایی را صد چندان می‎کند. وی گفت: ما انتظار داریم شهروندان به علامت استاندارد، پروانه و مجوز تولید کالاها توجه کنند و این امر جز با با افزایش آگاهی و مشارکت مردم و از طریق همین جشنواره‎ها و نشست‎های علمی صورت می گیرد.

مهندس امینی با بیان این که کشورهای توسعه یافته، از نظر تدوین و اجرای استانداردها به طور متوازن توسعه یافته‎اند افزود: در اسناد بالادستی کشور ما هم از جمله بند ۲۴ اقتصاد مقاومتی و یا برنامه ششم توسعه، به استانداردها توجه ویژه ای شده است و ما با داشتن ۳۳ هزار استاندارد ملی، رتبه اول در منطقه و رتبه ۲۲ در جهان را از نظر استانداردسازی داریم اما باید ببینیم در حوزه اجرایی چقدر موفق هستیم.

در ادامه مراسم، صونا آقابابایی دبیر جشنواره «علم برای همه» ضمن ارائه گزارشی از روند اجرای این جشنواره در طول ۴ سال گذشته گفت: این جشنواره علمی هر سال در هفته علم برگزار می‎شود که موضوعات آن توسط کمیته علمی جشنواره تعیین می‎شود. وی افزود: در اتاق فکر جشنواره بیش از ۱۴ سازمان، شرکت و افراد حقیقی و حقوقی حضور داشتند که پس از حدود ۲۰ جلسه مقرر شد موضوع امسال جشنواره تغذیه و سلامتی با تمرکز بر بخش مصرف که مورد دغدغه شهروندان است، باشد.

آقابابایی محورهای چهارمین جشنواره «علم برای همه» را بدین ترتیب برشمرد:

  • به سلامتی اهمیت بدهیم
  • استانداردها و نشانگرها را بشناسیم
  • از منابع و رسانه ها درست استفاده کنیم
  • هر چیزی را نخوریم

در انتهای آیین گشایش این جشنواره علمی، استاد محیط طباطبایی ضمن ابراز خرسندی از تداوم اجرای این جشنواره در طول ۴ سال، ابراز امیدواری کرد موزه ملی علوم و فناوری که در سال‎های اخیر پویایی بسیار خوبی پیدا کرده است، بتواند به اهداف و نتایج مورد انتظار خود نائل آید. محیط طباطبایی در پایان با اشاره به موضوع جشنواره گفت: سفره ایرانی که بعنوان یکی از شاخص‎های اصلی ایرانیان در جهان شناخته می‎شود، از گذشته‎های دور به دنبال «تعادل» بوده است و خوراکی‎های این سفره از جمله «نان» متناسب با شرایط جغرافیایی و آب و هوایی شامل تنوعات خاصی بود.

در پایان مراسم، با افتتاح رسمی غرفه‎های نمایشگاهی توسط مهندس امینی و استاد محیط طباطبایی، موزه ملی علوم و فناوری تا روز جمعه ۲۵ آبان ماه پذیرای تمام مخاطبان جشنواره چهارم «علم برای همه» خواهد بود.

چهارمین جشنواره «علم برای همه» با همکاری: موسسه استاندارد، دانشکده تغذیه و رژیم‎شناسی دانشگاه تهران، انجمن تغذیه ایران، شبکه سلامت، خبرگزاری سلامت، رادیو سلامت، دیده بان علم ایران، واحدهای نمونه کشوری در حوزه غذا از جمله پگاه گلپایگان و دیگر نهادها و حوزه‎های درگیر در موضوع تغذیه و سلامت برگزار می‎شود.

از جمله برنامه‎های این جشنواره سراسری علمی می‎توان به: «بازی زمین ۱۲ متری (بشقاب سلامتی)»، «بازی های رومیزی» و «تئاتر عروسکی» درباره شبکه‎های مجازی و تبلیغات درباره سلامت و رژیم غذایی و غذاهای مامان پز اشاره کرد.

همچنین در طول برنامه‎های این جشنواره، روزانه ۳ مورد نشست صمیمی با متخصصان در حوزه‎های مختلف تنوع غذایی، جای‎گزین‎های مواد غذایی و استانداردهای مواد غذایی در زمینه تولید و نگهداری برگزار می‎شود.

علاقمندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر علاوه بر سامانه inmost.ir می‎توانند یا با شماره‎های ۸۸۹۱۴۶۳۱ داخلی ۷۷۲۰ تماس بگیرند. همچنین شماره ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۸ برای هماهنگی انواع بازدیدها، پاسخگوی مخاطبان خواهد بود.

زمان بازدید از بخش‎های متعدد جشنواره ۲۰ الی ۲۵ آبان ۹۷ از ساعت ۸ الی ۲۰ در محل نمایشگاهی موزه ملی علوم و فناوری واقع در خیابان امام، خیابان سی تیر است.