«روایت داستان زلزله» از زبان موزه ملی علوم و فناوری

معاون امور نمایشگاهی موزه ملی علوم و فناوری از برگزاری نمایشگاه علمی داستان زلزله، به صورت یک گالری علمی متشکل از ابزارهای علمی، پوسترها، فیلم و انیمشین، برشور و سایر مدیاهای جذاب، تحت عنوان «روایت داستان زلزله» در حاشیه برگزاری سومین جشنواره «علم برای همه» خبر داد.

براساس گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، دکتر روح‌اله محمدی گفت: همزمان با برگزاری سومین دوره جشنواره «علم برای همه» مورخ 20 الی 25 آبان‌ماه 96، این موزه در تلاش است با همکاری سازما‌ن‌های مربوطه، نمایشگاه علمی «روایت داستان زلزله» را در سه اپیزود برای خانواده‌ها و مخاطبان برپا کند.

وی افزود: بر اساس توافق کارگروه زلزله، این نمایشگاه علمی در سه بخش: 1- منشاء و انواع زلزله، 2- تلاش بشر برای پیش بینی و ثبت زلزله ها و 3- همزیستی با زلزله (تلاش بشر برای انطباق خود با زلزله) برگزار خواهد شد.

معاون امور نمایشگاهی موزه ملی علوم و فناوری خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه علمی با استفاده از فناوری‌های نوین مدیا، ابزار ساخته شده و نقشه‌ها، تلاش خواهد شد در اپیزود اول در بخش منشاء به معرفی زلزله‌های طبیعی (حرکت لایه‌های داخلی زمین، آتشفشان‌ها، …) و القایی ناشی از اقدامات بشری (سدسازی، خشکسالی و استفاده بی‌رویه از منابع زیرزمینی آن، انفجار و …) و انواع زلزله از نظر شکل موج (عمودی، افقی و ترکیبی) به مخاطبان ارائه شود.

محمدی افزود: همچنین تلاش می‌شود بحث استفاده بی‌رویه از منابع زیرزمینی (آب، گاز و نفت) و نقش آنها در ایجاد زلزله با مشارکت متخصص این امر به نحوی مناسب بازنمایی شود.

عضو کمیته علمی سومین جشنواره علم برای همه در خصوص اپیزود دوم این نمایشگاه علمی با اشاره به انواع امواج زلزله گفت: در اپیزود دوم این نمایشگاه علمی تلاش‌های بشری در راستای پیدا کردن شیوه ثبت زلزله و انواع امواج زلزله و مهم‌ترین روش‌های ثبت زلزله (لرزه‌نگارها) در ایران و جهان هم از نظر تاریخی و هم از نظر علمی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

معاون امور نمایشگاهی موزه ملی علوم و فناوری افزود: اپیزود سوم این نمایشگاه علمی که با عنوان «همزیستی با زلزله» نام دارد، تلاش می‌کند تلاش بشر برای انطباق خود با زلزله را نشان دهد. در این قسمت به بحث ایمنی در سه قسمت قبل از زلزله، حین و بعد از زلزله خواهیم پرداخت.

محمدی یادآور شد: برای نشان دادن عملی این اپیزود یک میز زلزله طراحی شده است و انواع روش‌های علمی مقاوم سازی خانه‌ها با کمک متخصص امر به صورت ساختمان‌های پازل مانند طراحی و ساخته و به مخاطبان ارائه خواهد شد.

عضو کمیته علمی سومین جشنواره علم برای همه در پایان ضمن تشکر از برخی سازمان‌ها و نهادهای مربوط که موزه ملی علوم و فناوری را در اجرای این نمایشگاه به صورت علمی، معنوی و مادی حمایت می‌کنند، گفت: آثار و ابزارهای علمی ساخته شده شامل میز لرزان، ماکت کره زمین برای نشان دادن نقشه تکتونیک زمین، برخی لرزه‌نگارها و تابلوی پویا‌نمایی به صورت ترکیبی از ماکت‌های برجسته و انیمیشن برای معرفی گسل‌ها و …، در یک نمایشگاه سیار به نمایش در خواهند آمد و کل هزینه این آثار نزدیک به 150 میلیون تومان بوده است.